понеділок, 6 квітня 2020 р.

Хвороби айстр

Небезпечною хворобою айстр є  також фітофтороз. Рослини втрачають тургор, листя
світліє, верхівка стебла поникає. А причиною цього є потемніння і загнивання коренів. Збудник хвороби потрапляє на рослину з ґрунту. Заходи боротьби полягають у тому, щоб не допускати надмірних поливів, не перезволожувати кореневу шийку. Ефективною є обробка у період вегетації препаратами, що містять мідь ( 0,4 % хлорокис міді, 0,4 % купрозан).
    Досить часто на айстрі поміж прожилками листків зявляються світло-оранжеві плями. Це септоріоз  - шкідлива плямистість. На листках утворюються світло-коричневі плями округлої або овальної форми діаметром 5-6 мм. До моменту цвітіння листки засихають, рослини втрачають декоративність. З метою попередження захворювання слід уникати загущених посівів. У період вегетації можна обприскувати айстри 0.4% хлор окисом міді, 0,4 % купрозаном, 0,2 % фундазолом.
  Іноді на листі айстр зявляються бурі плями, які з часом переходять і на стебло. Рослини поступово слабшають і гинуть. Для боротьби рекомендується застосовувати 0,2% розчин радомілу, та проводити профілактичні обприскування  0,4% хлорокисом міді   або 1% бордоською рідиною. Перші обприскування проводяться  до бутонізації, і далі повторювати кожні два тижні.
Іржа – ще одне неприємне захворювання айстр. В  уражених рослин сохнуть і відмирають листки, а на нижній поверхні стебла утворюються пустоли – спори гриба.  До заходів боротьби належить знищення бур’янів – можливих можливих господарів гриба. Під час вегетації можна обприскувати айстри 0.4% хлор окисом міді, 1% бордоською рідиною. Обробку проводять 3-4 рази з інтервалом у 12-14 днів
Борошниста роса – на нижніх листках та стеблах рослин зявляється білий наліт. Уражене листя поступово засихає. Захворюванню сприяють загущені посіви айстр. Під час вегетації  потрібно проводити підживлення фосфорно-калійними добривами. Рослини обробляють содово-мильною рідиною (в 0,5 л гарячої води розчинити30-50 г кальцинованої соди і 40-50 г мила) обробку проводять 3-4 рази з інтервалом у 2 тижні.
Небезпечною для айстр є і сіра гниль. Хвороба уражає листя, стебла, суцвіття. На уражених тканинах утворюються сіро-коричневі плями. Поверхня ураженої тканини покривається сірим пухнастим нальотом, з часом плями хвороби розростаються і загнивають. Розвитку захворювання сприяє холодна дощова погода. Спори гриба поширюються і під час поливу рослин. Заходи боротьби полягають у тому, щоб не допускати загущення  посівів і знищувати уражені частини рослин. Під час бутонізації і після цвітіння обприскувати рослини 0,4% хлорокисом міді, 0,2 % фундазолом кожні 8-10 днів до повного зникнення нальоту.
На присадибних ділянках  бажано рідше застосовувати отрутохімікати. Хімічні препарати, що застосовують для боротьби з шкідниками і хворобами, успішно можна замінити народними засобами, застосовуючи настої інсектицидних і фітонцидних рослин. 

Матеріал підготовлено на основі літератури та статей  у періодичних  виданнях, які зберігаються у фондах відділу сільськогосподарської літератури Тернопільської обласної універсальної бібліотеки.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар