середа, 14 серпня 2019 р.

Чудодійний дарунок природи

    
     Бджолиний мед - ні з чим не зрівняний за харчовими та цілющими властивостями продукт, це справжнє диво природи, її великодушний дарунок. Він вміщує більшість елементів таблиці Менделєєва, насичений амінокислотами, біологічно активними сполуками, незамінний продукт харчування. 
   Мед – це перероблений бджолами квітковий нектар, солодкий сік, що виділяється нектарниками рослин. Бджола збирає нектар, збагачує своєю слиною, насиченою ферментами, в результаті чого відбувається розщеплення цукрози до фруктози та глюкози, і утворюється  мед у своїй початковій стадії. Повернувшись у вулик, бджола–збиральниця передає свою крапельку нектару бджолі–приймальниці, яка продовжує біохімічну переробку нектару, а потім складає його у комірки стільників, де відбувається дозрівання меду.
     Натуральний мед за походженням ділять на квітковий (монофлорний, поліфлорний) та квітковий з домішками паді. Якщо мед утворений з нектару однієї якось рослини, він називається монофлорний. Це липовий, гречаний, акацієвий тощо. До поліморфних (змішаних) медів належить луговий, степовий, садовий.
    Мед відрізняється один від одного за кольором та ароматом. Кожен сорт має своє забарвлення, властиве тільки йому. Мед ніколи не буває кришталево чистим, у ньому завжди є зерна пилку, частинки воску.
    У якісного меду не повинно бути процесів бродіння, розшарування та погіршення смакових властивостей. Якщо він кристалізується, то це свідчить про його натуральність. Відбувається це в різні терміни, все залежить від сорту та умов зберігання - мед мутніє, світлішає і стає густим. 
    Найкращий мед – стільниковий. Його не можна підробити, адже кожна комірка в стільнику «запечатана» воском.
   Мед може зберігатися до двох років. Головне – зберігати його за кімнатної температури, не в холодильнику. Найкраще місце для нього – там де сухо, прохолодно і нічим не пахне.
    Цей бджолиний дарунок здавна цінується людством за високі лікувальні та оздоровчі властивості.
    Мед унікальний і як медикамент, що успішно витримав тисячолітні випробування на нешкідливість. З лікувальною метою він використовувався в усі часи і всіма народами. Мед володіє бактерицидною дією, покращує обмін речовин, прискорює регенерацію тканин, діє протизапально, антиалергійно і тонізуюче. Він нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту, стимулює функції внутрішніх органів, попереджує склероз, активізує утворення еритроцитів, покращує живлення шкіри, нормалізує сон, стимулює захисні сили організму тощо.
    Мед не можна змішувати з гарячим чаєм, оскільки за температури вище 37°С він втрачає свої ферментативні властивості, і це вже не ліки, а просто цукор. Найкраще його запивати водою, або теплим чаєм.
    Щоб більше дізнатися про цей унікальний продукт бджільництва, запрошуємо вас відвідати відділ сільськогосподарської літератури Тернопільської обласної універсальної наукової  бібліотеки та ознайомитися з матеріалами виставки літератури під назвою «Мед – чудодійний дарунок природи», присвяченої Дню пасічника України.
                                                                                    Підготувала Юлія Шергей
                                                                                    зав. відділу сільськогосподарської 
                                                                                    літератури ТОУНБ

Немає коментарів:

Опублікувати коментар