середа, 13 лютого 2019 р.

Вирощування грибів в Україні     Гриби – це унікальний продукт. Завзяті грибники обожнюють не так самі гриби, як процес їх збору. Не обов'язково ходити до лісу, їх можна виростити на дачі, головне, дотримуватися особливостей технології вирощування.
     Вирощувати можна будь-які гриби: і білі, і лисички, і маслюки, кому які подобаються. Правда, добре б, щоб при цьому на ділянці росли справжні лісові дерева: береза або дубок. Гриби висаджуються прямо на дерен. Саджати їх потрібно під деревами або під кущами, але тільки не під плодовими. Підійдуть ліщина або декоративні чагарники. Найбільш вдалий час для посадки - вересень-початок жовтня, до перших заморозків. На тій ділянці, де планується вирощування грибів, проводять підготовчі роботи: на грунт укладають зволожений субстрат, в якому будуть рости гриби — це солома або тирса.
       Існує кілька способів вирощування грибів. Перший з них – це використання спор свіжих їстівних грибів. Капелюшки обраних грибів розламуються на кілька шматочків і разом з обрізками нижніх частин ніжок, які знаходилися в землі, укладаються на підготовлений і добре зволожений грунт. Через кілька днів (звичайно досить 2-5) це місце можна прикрити соломою, щоб зберегти землю вологою. 
        Другий спосіб передбачає використання капелюшків сухих грибів. У цьому випадку також треба підготувати відповідний грунт і покришити на неї сухі капелюшки грибів. Потім грунт зволожують і чекають появи перших грибів

     Ще один спосіб полягає у вирощуванні грибів на пні або колоді. Для цього в лісі вибирають старе дерево або пеньок, заражене грибницею і переносять його додому в спеціально підготовлене місце. Вирощування грибів на пнях і колодах можливо не тільки спорами, але і за допомогою шматочків деревини, що містить міцелій. Особливо добре цей спосіб підходить для вирощування опеньків. У лісі знаходять добре розвинену грибницю опеньків на пеньку або трухлявій колоді, вирізують кілька шматочків деревини (робити це краще в період найбільш активного розмноження грибів) і для запобігання висихання загортають цю деревину в мох або тирсу. Потім поміщають шматочки дерева на пеньок – можна використовувати просвердлені отвори. Найкраще робити пересадку навесні або восени. Перший урожай з’явиться на пеньку через рік-два, а плодоносити ця грибниця буде 5-8 років.
Лисички, сироїжки, гливи, печериці, польський гриб й маслюки найбільш схильні до зростання на дачі і на балконі. Варто врахувати, що у різних грибів свої уподобання, наприклад: 
·                     лисички краще вирощувати на глиняному і піщаному ґрунті
·                     сироїжки дуже люблять глибоку тінь
·                     ідеальний субстрат для маслюків – дубові тирса або ошурки листяних порід
·                     польський гриб любить рости під тінню каштана

·                     печериці дуже важливо, щоб вологість була 90%, а тінь – всі 100%
·                     гливи люблять температуру 10-16°С і 12-годинне освітлення
    Отож, для того, щоб поласувати опеньками, лисичками і білими грибами зовсім не обов’язково вирушати до лісу, можна вирощувати їх вдома або на дачі. Перевага цього способу і в тому, що ви будете впевнені в екологічності цих грибів, і в тому, що вони безпечні.
                                                                                                     Наталія Мучка, провідний бібліотекар 
                                                                                                     відділу сільськогосподарської літератури

Немає коментарів:

Дописати коментар