середа, 20 лютого 2019 р.

До 140-річчя від дня народження В. Я. Юр’єва — селекціонера зернових культур


   Один із засновників селекційної науки в Україні, який пройшов шлях від повітового агронома до директора Українського науково-дослідного інституту рослинництва, селекції і генетики, Василь Якович Юр’єв народився 21 лютого 1879 р. у селі Іванівська Вірга Нижньо-Ломівського повіту Пензенської губернії. Початкову освіту майбутній селекціонер отримав у Нижньо-Ломівському міському чотирикласному училищі, потім навчався в середньому Маріїнському землеробчому училищі поблизу м. Саратова, одночасно підробляючи чорноробом у земельних партіях або репетитором. У 1899 р. був зарахований до Ново-Олександрійського інституту сільського господарства та лісівництва Люблінської губернії, але невдовзі його відрахували за участь у студентських рухах та призвали до війська. З осені 1903 р. В. Я. Юр’єв відновив навчання в інституті, який успішно закінчив у 1905 р. Потім працював повітовим агрономом Нижньо-Ломівського повіту. 
     У грудні 1909 р. Юр’єв переїздить до Харкова. З цього часу все його життя пов’язане з Харківською селекційною станцією та селекційною наукою взагалі. Селекційна наука в ті часи робила перші кроки. З метою вивчення методів селекції у 1912 р. В. Я. Юр’єв виїжджає у відрядження до Швеції, Канади, США. Звідти, крім нового досвіду, він привозить насіння та літературу з селекції. У 1918 р. на Харківській селекційній станції він наполегливо працює над виведенням нових сортів зернових культур. Йому вдається створити власні сорти озимої та ярої пшениці, ячменю, вівса, кукурудзи. А застосований вперше В. Я. Юр’євим у 1926 р. метод посіву насіння озимої пшениці у спеціальні ящики для вивчення зимостійкості сортів увійшов у світову селекційну науку як метод Юр’єва. У 1935 р. йому було присвоєно ступінь доктора сільськогосподарських наук без захисту дисертації. У 1944 р. В. Я. Юр’єв очолює Харківську селекційну станцію, а з 1946 р. стає першим директором створеного на базі станції Українського інституту генетики і селекції АН УРСР. 
    В. Я. Юр’єв особисто та в співавторстві із своїми співробітниками створив більше 20 високоврожайних сортів зернових культур. Його наукові здобутки знайшли визнання не тільки в Україні, а й за кордоном. За минулі роки збагатилася теорія селекції, з’явилися нові методи, змінилася техніка проведення робіт, але юр’євські принципи і дотепер актуальні та мають значну цінність для теорії і практики селекційної роботи.

                                                                                                      Наталія Мучка, провідний бібліотекар
                                                                                                      відділу сільськогосподарської літератури

Немає коментарів:

Дописати коментар