четвер, 18 травня 2017 р.

Сунична галявина: правильно доглядай – буде щедрий урожай


На присадибних ділянках суниця – одна з найпоширеніших серед ягідних культур.
Ягоди суниці – цінний продукт харчування, джерело вітамінів, мінеральних та органічних сполук. Вони містять речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності людини та багато вітамінів (С, В1, В2, В7, В9). Особливо потрібно відмітити вітамін В9 (фолієва кислота), який сприяє виведенню 


з організму радіоактивного стронцію і кобальту, а також йод, солі магнію, заліза, фосфору, кальцію. Ці ягоди стимулюють травлення, лікують хвороби нирок, органів дихання, подагру та інші порушення сольового обміну, попереджують гіпертонію і атеросклероз.
Суниця – вологолюбна і світлолюбна культура. Урожай дає рано, зацвітаючи через 25-30 днів після початку вегетації. Від початку цвітіння до дозрівання ягід проходить приблизно 30 днів, а період дозрівання їх в різних сортів складає 15-30 днів.
За строками достигання плодів суниця займає перше місце серед ягідних культур.
Щоб продовжити період споживання свіжих ягід суниці потрібно на ділянці мати сорти різних термінів дозрівання. Найпоширенішими є такі сорти: Зенга-Зенгана, Кишинівська рання, Гігантелла, Горелла, Салінах, Талісман, Мелітопольська ароматна, Вікторія, Багіра, Зефір, Гулівер, Фаворит.
Найкращими термінами для закладання нової грядки суниць є квітень та серпень-вересень. Грунт для цього повинен бути глибоко перекопаний, заправлений органічними та мінеральними добривами (4-6 кг/м. кв. гною, 40-60 г/м. кв. суперфосфату і 20 г/м. кв. – калію).
Схема посадки суниці може бути така: міжряддя 80-90 см і в рядку 25-30 см. Популярною є також дволінійна стрічка (80х30х30 см) і 25 см між кущами в рядку.
Велике значення для цієї ягоди має розміщення після таких попередників як зеленні культури, редиска, квасоля, гірчиця, редька, горох, петрушка, часник. Малопридатні як попередники: картопля, помідори, огірки. Не можна садити після всіх видів сімейства складноцвітих (соняшник, топінамбур) і після всіх видів жовтецевих. А ще не варто повертати рослини на старе місце раніше 4-5 років.
Після посадки грунт варто добре замульчувати одним із таких матеріалів: чорна поліетиленова плівка, тирса, торф. На ділянці потрібно регулярно знищувати буряни, обрізати вуса (якщо не потрібний посадковий матеріал), поливати.
Грядку суниці слід розміщувати на незатіненій та незаболоченій ділянці.
Ягоди слід збирати коли вони повністю або частково почервоніють. При цьому варто дотримуватись таких правил: обривати ягоди так, щоб не пошкодити їх, - відщипувати кожну вказівним і великим пальцем разом з невеликою частиною плодоніжки; не можна збирати урожай в дощ або в спеку, а також вранці; не варто пересипати плоди з однієї тари в іншу.
Для тих, хто зацікавився вирощуванням суниці, або хоче удосконалити свої знання в цій справі, у відділі сільськогосподарської літератури обласної універсальної наукової бібліотеки діє книжкова виставка «Сунична галявина: правильно доглядай – буде щедрий урожай». Тут представлені журнали та книги з детальною інформацією про вирощування суниці, а також різноманітні ілюстровані рецепти страв та напоїв, які можна приготувати з цих прекрасних ягід.
Валентина Скоренька
бібліотекар відділу
сільськогосподарської літератури
ТОУНБ

Немає коментарів:

Дописати коментар