четвер, 11 травня 2017 р.

Міжнародний день перелітних птахів
Кожно ї другої суботи і неділі травня, починаючи з 2006 року, відзначається Міжнародний день перелітних птахів. В 2017 році цей день припадає на 13 травня.
Назріваючі проблеми перелітних птахів хвилювали прогресивне міжнародне співтовариство ще з початку минулого сторіччя, про що свідчить підписана в 1906-му році Міжнародна конвенція з охорони птахів і наступний за нею «Міжнародний договір про перелітних птахів», ратифікований у 1918-му році.
Турбота про птахів – це не тільки екологічна проблема. Адже птахи - це частинка нашого життя, нашої культури, більше того – нашого світогляду та нашого світовідчуття. Птахи не тільки прикрашають ліси, поля, луки, парки, сквери. Вони являються справжніми помічниками і друзями людини. Знищуючи велику кількість шкідників сільського  і лісового господарства, вони зберігають для людей врожаї садів, полів, городів.
Всесвітній день перелітних птахів - це щорічна кампанія з підвищення рівня інформованості з метою збереження як перелітних птахів, так і середовища їх проживання по всьому світу. Кампанія організована на основі двох міжнародних договорів щодо збереження дикої природи - Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин та Угоди з охорони афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів під егідою Програми Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища. Феномен міграції птахів є одним з показників життя на землі, здоров'я та якості навколишнього середовища, змін клімату. Завдяки діяльності перелітних птахів підтримується баланс екосистеми в цілому, наприклад, деякі рослини запилюються саме мігруючими птахами. Якщо птахи знаходяться під загрозою зникнення, це явна ознака зміни їх умов проживання, що може торкнутися життя та інших видів.
Збереження перелітних птахів та їх середовищ існування на всьому пролітному шляху - необхідна умова для подальшого існування їх поруч з людьми. Зникнення окремих видів птахів є загрозою для природного різноманіття в цілому.
Щороку, восени і навесні, великі зграї птахів вирушають у довгу подорож. Для деяких з них це дуже виснажлива і небезпечна дорога, іноді в кілька тисяч кілометрів. Мігруючі птахи повинні витримати нестачу їжі і брак місць існування, атаки хижаків, важкі погодні умови, нескінченні простори морів, величезні гори і пустелі. Плюс до всього цього, люди також влаштовують перепони, що додатково ускладнює їх подорож.
Виживання перелітних птахів безпосередньо залежить від наявності добре налагодженої мережі між місцями проживання уздовж прогонних шляхів.
Діяльність людини безпосередньо чи опосередковано завдає шкоди цим територіям шляхом фрагментації і руйнування місця існування, створюючи тим самим серйозну загрозу для перелітних птахів. Важливі місця проживання зникають, а з ними і мережі, які їх з'єднують. Птахи можуть не перенести необхідних для них перельотів через обмежений доступ до важливих територій.
Оскільки прогонові шляхи часто перетинають багато країн, навіть цілі континенти і океани, ефективна стратегія з управління ними вимагає спільних зусиль на міжнародному рівні. Спільні дії, започатковані урядами, природоохоронними організаціями, науковцями та громадськістю, необхідні для того, щоб забезпечити виживання перелітних птахів.Немає коментарів:

Дописати коментар