четвер, 26 січня 2017 р.

Вівчарство, козівництво – відродження галузіВівчарство – важлива галузь тваринництва. Значимість її визначається передусім тим, що вівці дуже добре пристосовуються до різних умов утримання. Крім того, ці тварини здатні засвоювати найдешевші корми. Вони мобільні і витривалі, здатні здійснювати доволі великі переходи, використовуючи кормову рослинність найрізноманітніших пасовищ і знаходячи вдосталь корму навіть на найбідніших.
Основне господарче значення вирощування овець полягає в тому, що з їх допомогою менш вартісні рослинні продукти – зелень, силос, сіно, солому, полову можна перетворити на продукти більш потрібні і корисні - м՚ясо, молоко, вовну, шкури і хутро. А також і сировину для виготовлення різноманітної продукції. Приміром, з кишок виробляють хірургічні нитки, а також струни до музичних інструментів. Жиропіт служить для виробництва ланоліну, що використовується в медицині.
Овеча вовна
Вовна – це натуральне волокно, придатне для прядіння, з якого виробляють тканини промисловим або ручним способом, а також різноманітні килими, ліжники, повсть та сукно.
Овече м՚ясо – високоякісне, смачне, поживне і висококалорійне.
Шкури використовують як сировину для верхнього одягу (кожухів), шапок, рукавиць і взуття.
Овеча бринза
Овече молоко найчастіше вживається для виробництва різних сирів.У час, коли зменшуються площі для вирощування кормів, розведення овець дуже вигідне. Вівці невибагливі до кормів і не потребують таких видів, як збіжжя і картопля. 20-40 відсотків потреби годівлі овець забезпечуються кормами, яких не використовують інші види господарських тварин (стручки з гороху, люпину, відходи ріпаку, пожнивні рештки).

Давню історію має і козівництво – дикі кози були одомашнені більше 10 тисяч років тому.
Продукція козівництва – це важливе джерело цінних харчових продуктів та сировини для різних галузей промисловості. 
Козине молоко і сир
Козине молоко переважає коров՚яче за вмістом жиру, білка, кальцію, вітамінів, характеризується високими смаковими якостями і підвищеними бактерицидними властивостями. Невеликий розмір структурних компонентів білка і жиру сприяє кращому засвоєнню козиного молока організмом людини, що робить його незамінним у дієтичному та дитячому харчуванні.
Козиний пух
Козиний пух – цінна сировина для виробництва тонких, теплих і легких виробів, трикотажу й фетру. Кози, як і вівці, невибагливі до кормів. Саме це, а також їхнє цілюще молоко, пух і вовна, зумовлюють зростання інтересу до розвитку молочного козівництва як у світі, так і в Україні.
Одним із варіантів виходу вівчарства й козівництва на більш високий рівень є розробка та впровадження на державному рівні програми розвитку галузі, яка передбачатиме систему організації і планування селекційно-племінної роботи, створення кооперативів виробників і переробників молока, імпорт племінних тварин, створення державних племрепродукторів.
Для тих, хто зацікавився даною темою, у відділі сільськогосподарської літератури обласної універсальної наукової бібліотеки діє книжкова виставка «Вівчарство, козівництво – відродження галузі».
То ж завітайте до нас і Ви не пожалкуєте.
Валентина Скоренька бібліотекар відділу сільськогосподарської літератури
ТОУНБ

Немає коментарів:

Дописати коментар