понеділок, 14 березня 2016 р.

Ліс у пустелі


Вирощування лісу це досить складний і трудомісткий процес. А виростити його у пустелі – це взагалі диво. Звичайно, було багато спроб засадити лісом пустельні піски, але виживало дуже мало саджанців. Однією з цікавинок у цьому процесі став інноваційний пристрій голландського винахідника Петера Хоффа під назвою Groasis Waterboxx. Він дозволяє вирощувати рослини в екстремальних умовах. Навіть у пустелі Сахара виживають близько 90% висаджених рослин. Цей пристрій дозволяє вирощувати дерева і кущі в місцях, де немає води і перетворювати пустелю в оазис.
На вигляд Waterboxx схожий на велику миску з кришкою спеціальної конструкції, яка відповідає за збирання води. Її ребриста поверхня сприяє збільшенню площі для конденсації вологи з навколишнього середовища, що відбувається внаслідок  різниці температур повітря і кришки
 ( випадання роси). Завдяки конусній формі краплини конденсованої води стікають до центра кришки, і через отвори потрапляють у резервуар для зберігання води. Таким же чином збирається вода і від атмосферних опадів.Контейнер також запобігає випаровуванню води і захищає коріння від сонця і від дрібних гризунів, зберігає постійну температуру кореневища, що дозволяє деревам вільно
 рости.
Кожен саджанець кріпиться на тканинній або картонній підкладці всередині контейнера і волога надходить до коріння капілярним шляхом. Завдяки Groasis Waterboxx, саджанець більше не потребує посадкової ями: капілярні корінці завжди будуть в цілісності, що дозволить їмрегулярно і в потрібному обсязі передавати майбутньому дереву вологу. У Waterboxx  знаходиться близько 15 літрів води. Усередині кожного контейнера є місце для посадки двох саджанців.
Перший прототип пристрою виготовлено із пластику, але його швидко замінили на перероблений картон, який за певний період розкладається. і значно здешевив виробництво.
За останні 5 років система Waterboxx була успішно впроваджена на п'яти неживих ділянках – пустелях і колишніх кар'єрах загальною площею в 65 га і виживаність рослин становила 80-90%, хоча раніше тут не приживалося і 5% дерев.

Дізнайтеся більше:

Крамарівський, С. Технологія вирощування лісів / С.Крамарівський // Деревообробник.—2016.— 9-22 лютого. — С.7

Немає коментарів:

Дописати коментар